fbpx

Hlídání p.

27 Úno, 2018

Hlídání psa u „parťáka“ doma, jaké má výhody a nevýhody?

Pokud jedete na dovolenou nebo třeba na služební cestu, pravděpodobně řešíte, co bude s Vaším miláčkem během Vaší nepřítomnosti. Alternativou k psím hotelům či docházení za pejskem k Vám domů může být hlídání psů u parťáka (osoby hlídající mazlíčky) doma. V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody, které tato služba má, abyste sami mohli posoudit, zda je tento typ hlídání vhodný právě pro Vás a hlavně pro Vašeho pejska.

Co vlastně znamená hlídání psa u parťáka doma?

Když potřebujete odjet pryč, Vašeho pejska odvezete k parťákovi do jeho domu/bytu. Parťák se o něj bude po celou dobu starat podle pokynů, které mu dáte. Každý den Vás bude informovat, jak se pejskovi daří, případně posílat fotky. Některý parťák se bude starat pouze o Vašeho pejska, jiný může mít doma hned několik psů naráz.

Výhody i nevýhody hlídání psa u parťáka doma

Jednoznačná výhoda je, že Váš pejsek nebude sám a bude si užívat pohodlí domova spíše než osamělou atmosféru často strohého kotce v psím hotelu.

Váš pes bude mít pozornost parťáka a nebude se cítit sám.

Dobrý parťák bude také snadno dosažitelný na telefonu a bude Vás průběžně informovat o tom, jak se spolu mají a co dělají.

Ačkoliv bude Váš pes doma, nebude to jeho doma. Bude si muset zvyknout na nové prostředí, což pro něj může být stresující.

Musíte se ujistit, že má parťák dobře zajištěný dům, případně i zahradu, kdyby se Váš pes pokusil prozkoumat okolí na vlastní pěst nebo se vydal sám hledat cestu domů.

V domě můžou být další psy nebo kočky, které si s Vaším pejskem, jak se říká, nepadnou. Váš pes může být naprosto nekonfliktní, ale nikdy nemůžete odhadnout, jak se budou cizí zvířata chovat k němu.

V neposlední řadě musíte správně vybrat spolehlivého parťáka, v kterého budete mít důvěru a nebudete se mu bát svěřit svého psa na hlídánína delší dobu.

Na co byste se měli parťáka zeptat?

Otázek, které položit, je skutečně mnoho, ale neměli byste zapomenout zeptat se na následující:

Jak dlouho bude můj pes během dne sám doma?

Je důležité vědět, zda a jak dlouho bude pes o samotě. Má parťák další práci/povinnosti nebo se Vašemu pejskovi bude věnovat na plný úvazek? Zaručí Vám, že Váš pejsek nebude o samotě více než XY hodin?

Kolik dalších psů bude v domě?

Ideální by pro Vás bylo, aby byl Váš pejsek jediným psím hostem. Může to být poskytovaný nadstandard, za který si budete muset připlatit. Pokud by bylo v domě více psů, zjistěte, jaká je jejich povaha, jak jsou velcí a zda jsou očkovaní.

Máte další mazlíčky, například kočky?

Pokud je Váš pes vysazený na kočky, měli byste dobře prověřit, že se žádná neobjeví v jeho přítomnosti uvnitř domu. Pokud je s nimi v pohodě, přesto zjistěte, jakou má kočka povahu. Kočičí škrábance můžou být pro psy nebezpečné.

Kdo se o mého psa postará, pokud onemocníte nebo budete jinak indisponovaný?

Zjistěte, zda má parťák plán B v případě, že by se nemohl o Vašeho psa postarat. Jestli má někoho, kdo ho v krajním případě zastoupí, případně předejte kontakt na vašeho známého, kdo psa převezme do své péče, než se vrátíte.

Kolikrát denně bude můj pes chodit ven?

Pokud je Váš pes zvyklý na určitý harmonogram, ujistěte se, že se mu stejně pravidelný režim dostane i během hlídání u parťáka.

Kde bude můj pes spát?

Pokud je Váš pes zvyklý spát v posteli, zjistěte, jaký komfort se mu dostane u parťáka doma. Naopak pokud u Vás pes do postele nesmí, požádejte parťáka, aby si ani on psa do postele nebral, následné odvykání by mohlo být nepříjemné pro obě strany.

Jak často mne budete o mém psu informovat?

Určitě byste, během Vaší nepřítomnosti,rádi dostávali několik fotek denně, aby se Vám po pejskovi tolik nestýskalo. Domluvte si s parťákem, s jakou frekvencí Vás bude informovat.

Jaké krmení bude můj pes dostávat?

Ideální je, když mu připravíte dostatek krmení, na které je Váš pes zvyklý. Pokud ho držíte
„ve formě“ nebo pokud má Váš pes nějakou alergii, zjistěte, jestli parťák dává psům pamlsky (a jaké), abyste po příjezdu nebyli nepříjemně překvapeni.

Budou se v domě vyskytovat další osoby?

Váš pejsek bez Vás může pociťovat úzkost, pohyb dalších cizích lidí v domě ho může ještě více stresovat nebo naopak potěšit. S ohledem na jeho povahu zjistěte, zda budou v domě děti.

Další články najdete na Facebooku nebo si je můžete přečíst na webu Pac a pusu.

Sháníte hlídání pro Vašeho pejska? Zaregistrujte se a zdarma poptejte hlídání i další služby na portále Pac a pusu.