fbpx

První pomoc pro zvířecí mazlíčky

19 Úno, 2019

První pomoc pro zvířecí mazlíčky

Krizové situace nelze předvídat a nejlepší způsob, jak je zvládnout, je být připraven. Byla by chyba přistupovat k léčbě a k ošetření domácích zvířat jako u lidí, protože z biologického hlediska jsou zvířata odlišná a vyžadují jiný přístup.

Zraněný plyšový pes

V článku níže se dozvíte několik tipů, jak postupovat v případě zdravotní komplikace vašeho mazlíčka.

Nechte zvířeti prostor

Pokud je vaše zvíře ve stresu nebo má bolesti, ujistěte se, že jste v bezpečné vzdálenosti. I ten nejpřátelštější mazlíček může být agresivní, pokud má bolesti a může kousnout, pokud jste v pro něj nepříjemné blízkosti. Mějte doma náhubek, který budete moci v krizové situaci použít, předejdete tak případným zraněním. Pokud žádný nemáte, můžete použít obvaz a zavázet s ním zvířeti tlamu.

Buďte rychlí

Neztrácejte čas přemýšlením, jestli můžete zvířeti pomoci sami. Pokud máte sebemenší pochyby o zdravotním stavu vašeho mazlíčka, zavolejte veterináři. Rychlé rozhodnutí může být tím nejlepším, co pro své zvíře uděláte. Uložte si číslo veterináře do svého mobilního telefonu.

Co dělat, když zvrací nebo má průjem

Pokud Vaše zvíře zvracelo nebo mělo průjem, nekrmte ho následujících 24 hodin. Po 24 hodinách zkuste podat lehkou stravu a sledujte jeho reakci. Pokud se zdravotní situace nezlepší, kontaktujte veterináře.

Nepokoušejte se o „samoléčbu“

Pokud nejste odborník, nepokoušejte se své zvíře léčit sami. Lidé se často snaží zvířeti pomoci podáním léků, které považují za vhodné, nebo které jim poradil nějaký známý. Nikdy nevíte, jaké léky mohou být pro vaše zvíře toxické, každé zvíře je jiné. Ne každé léky pomohou, některé mohou i uškodit.

Úpal

Příznaky úpalu mohou být krvavý průjem, zvracení nebo těžké oddechování. Také to mohou být příznaky zvýšené tělesné teploty. V parných letních dnech zvířeti změřte teplotu. Pokud přesahuje 40´C, proveďte okamžitě preventivní opatření. Nedávejte zvíře do ledové vody, zpomalili byste tím proces ochlazování, v horším případě byste zvířeti mohli způsobit srdeční kolaps. Uložte zvíře na chladné stinné místo a poskytněte mu dostatek vody. Pro jistotu kontaktujte veterináře.

Zranění  

Pokud je vaše zvíře pokousáno nebo zraněno, okamžitě ho vezměte k veterináři, abyste předešli případné infekci. Nechte ho zkontrolovat také na vnitřní zranění. Pokud se zvíře dostane do rvačky s dalším zvířetem, nevstupujte mezi ne. Vyhnete se tak vlastnímu pokousání.

KPZ (krabička poslední záchrany)

KPZ byste měli mít stále po ruce, obzvlášť pokud jste na cestách. Měla by obsahovat přípravky na dezinfekci: jodový roztok, fyziologický roztok (pro výplach ran nebo očí), 3% peroxid vodíku (pro případ potřeby vyvolat zvracení, prvotní dezinfekce ran), obvazový materiál: obyčejné obvazy (k obvázání rány, k fixaci tlamy), tlakové obvazy, několik čtverců gázy, samodržící elastické obinadlo tzv. koban, leukoplast, tekutý obvaz ve spreji, přípravky proti průjmu, léky proti alergii, nůžky, pinzeta na klíšťata, teploměr.

Další články najdete na Facebooku nebo si je můžete přečíst na webu Pac a pusu.

Sháníte pro svého mazlíčka hlídání, venčení nebo třeba výcvik? Zaregistrujte se a zdarma poptejte tyto i další služby na portále Pac a pusu.

Zdroj:https://tlcpetsitter.com