fbpx

Letos trochu jinak, aneb jak jim ulevit od stresu z petard

18 Lis, 2019

Letos trochu jinak, aneb jak jim ulevit od stresu z petard

Mikuláš s čerty, Vánoce a především Silvestr, ohňostroj kam se podíváš… Obávané období plné petard a dělobuchů je za dveřmi. Dnes se podíváme na jednu z metod, která (po)může zmírnit úzkost.

pes stres z petard

Nemusí se nutně jednat o ohňostroje, podobná situace může nastat i během silné bouřky. Některá zvířata hlučné rány nechávají chladnými, v pohodě je prospí na gauči, ti temperamentnější jsou naopak nabuzení, jako by byly na honu. Ovšem značná část zvířat prožívá velký stres.

Jsou různé metody, jak se jim dá alespoň částečně pomoci zbavit se úzkosti, léky, přírodní kapky nebo třeba audioterapie.
My se dnes podíváme na naprosto jednoduchou neinvazivní metodu, speciální úvaz, který doma svede každý páníček.

Tellington Touch (TTouch) Half Wrap

Jedná se o takzvaný TTouch half wrap. Je to úvaz, který vychází z metody americké cvičitelky a ochránkyně zvířat Lindy Tellington-Jones.

S heslem „Malé doteky – velké výsledky“ byla metoda Tellington TTouch  rozvinuta již před 40 lety a od té doby se rozšířila po celém světě. Přináší do vztahu mezi člověkem a psem důvěru, podporuje vzájemnou spolupráci a má příznivý vliv na zdraví a mentální schopnosti psa.

Na HALF WRAP nebo chcete-li bandáž, potřebujete elastický obvaz, případně nějakou šálu, která je dost pružná, aby nebránila pohybům psa/kočky. Šířka pro malé psy nebo kočky je ideálně 5cm, pro větší psy raději 7 až 10cm. Než s obvazováním začnete, dobře svého mazlíka s obvazem seznamte a s nácvikem začněte ideálně 14 dní před „dnem D“. Není od věci si celý úvaz nacvičit na nějakém figurantovy nebo vhodné hračce.

Jak na to?

Postupujte podle obrázku následovně:

praktický postup jak na Tellington Touch (TTouch) Half Wrap

1. Smotaný obvaz přiložte z přední strany krku na psa/kočku. Postupně obvaz rozmotávejte až na zadní část krku. Nechejte si jeden konec obvazu delší.

2.+ 3. Mezi lopatkami obvaz překřižte a pokračujte delší částí pod hrudní koš.

4.+ 5. Obě části spolu uvažte na uzel nebo mašli, tak aby uzel neležel na páteři! Obvaz by měl být uvázán volně a neměl by překážet v chůzi.

Nervová soustava zvířete zajistí, že si pes bude obvazu dobře vědom. Konstantní tlak působí na nervový systém zvířete a pes/kočka je pak klidnější a cítí se více v bezpečí. Nervovému systému trvá zhruba 20 minut, než si přivykne na novou zkušenost. Poté v jeho paměti tato zkušenost zůstane i několik hodin (tedy i v době, kdy zvíře už obvaz nemá).

Metoda TTouch half wrap bohužel nefunguje 100% na každého, také záleží na míře úzkosti, ale za zkoušku nic nedáte. 🙂

Další články najdete na Facebooku nebo si je můžete přečíst na webu Pac a pusu.

Sháníte pro svého mazlíčka hlídání, venčení nebo třeba výcvik? Zaregistrujte se a zdarma poptejte tyto i další služby na portále Pac a pusu.

Zdroj: www.pinterest.com